Küresel Sokak Tasarımı Rehberi

Küresel Sokak Tasarımı Rehberi, sokakların dünyanın farklı şehirlerindeki rolünü yeniden tanımlamak için bir araya getirildi. 42 ülke, 72 şehirden gelen uzman fikirleri ile şekillenen rehber, yaya, bisiklet ve toplu taşıma öncelikli sokak tasarımları için gereken teknik detayları içeriyor.

globe
download caret-down

Rehber ile ilgili övgüler

  • İyi tasarlanmış sokaklar, zararlı hava kirliliğine yol açan ve iklim değişikliğini hızlandıran emisyonların azaltılmasından sokakların daha güvenli hale getirilerek yerel işletmelerin desteklenmesine uzanan çok farklı şekillerde insanların hayatını daha iyi hale getirir. Küresel Sokak Tasarımı Rehberi dünya genelinde şehirlerin daha güvenli ve güçlü hale gelmesine katkı sunacak mükemmel bir kaynak.

   Michael R. Bloomberg, Eski New York Belediye Başkanı

  • Sokaklardaki yaşam, yüzyıldan uzun süredir asfalta ve trafiğe rağmen canlılık kazanarak kaldırımlardaki çatlakların arasından filizlenmiştir. Küresel Sokak Tasarımı Rehberi'nde bunun tam tersi bir yaklaşımla yola çıkılmaktadır: Sokakların her şeye rağmen hayatta kalmayı başaran kullanıcılar üretmesini bekleyemeyiz; bunun yerine, sokakları aktif ve çekici bir sokak yaşamını kaçınılmaz kılacak şekilde tasarlamalıyız.

   Jan Gehl, Şehirci, Mimar, ve İnsan için Kentler kitabının Yazarı

  • Sokaklar bir kentteki dolaşma, çalışma, yaşama, alışveriş yapma, oyun oynamayı içeren sosyal kurgunun temelini oluşturur. Bu rehber sayesinde belediyeler bir kentteki tüm kullanıcılara yönelik işleyen şehirler yaratmaya yönelik evrensel bir kaynağa sahip olacaktır.

   Enrique Peñalosa, Eski Bogotá Belediye Başkanı

  • Kentlerde sokak tasarımı konusunda bir devrim yaşanırken Küresel Sokak Tasarımı Rehberi tüm kıtalardaki kentleri dönüştüren stratejilerden oluşan yeni dünyayı gözler önüne seren ilk belgedir. Yaşamı referans alan ve gerçek örneklerden yola çıkan bu rehberde toplu taşıma, bisikletliler ve yayalar için fırsat eşitliği sunan daha güvenli sokaklar için yeni bir kesin buyruk ortaya konmuştur. Şehirlerdeki yaşanabilirlik, ulaşım ve ekonomi konusunda uluslararası ölçekte yeni bir dil oluşturulmuştur.

   Janette Sadik-Khan, Bloomberg Associates, Eski New York Ulaşım Daire Başkanı

  • Sağlıklı, sürdürülebilir ve canlı sokaklara erişmek için sokak tasarımını yeniden düşünmek ve birlikte harekete geçmek gerekiyor. Küresel Sokak Tasarımı Rehberi, dünyanın dört bir yanından sunduğu örneklerle uygulamaya yönelik ilham veriyor ve birbirimizden öğrenmenin değerini bir kez daha hatırlatıyor. Yerel yönetimler için yaşam kalitesini artırmaya yönelik yol gösterici bir kaynak...

   Tahir Büyükakın, Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

  • NACTO Küresel Sokak Tasarımı Rehberi, geleneksel planlama yaklaşımından farklı olarak toplum için kamusal alan tasarımını ve başarı kriterlerini yeniden tanımlıyor. Herkes için eşit, herkes için dost sokaklar yaratabilmemiz için bizlere yol gösteriyor.

   Utku Cihan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı

  • Pandemi sürecinde bizi dış dünyaya bağlayan, hayata karışmamızı sağlayan sokakların, caddelerin, kamusal alanların ne denli önemli olduğunu bir kez daha gördük. Küresel Sokak Tasarımı Rehberi de, şehirlerde yaşayan milyonların daha iyi bir hayat sürmesini sağlayacak kentler planlamak, yaratmak ve uygulamak isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak.

   Dr. Güneş Cansız, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü

  • Sokaklar tarih boyunca kentlerimizdeki en önemli kamusal mekânlardan biri olmuştur ve Küresel Sokak Tasarımı Rehberi de tam olarak bunu hatırlatıyor bizlere. Sokakları sadece taşıt trafiği ve otopark alanları için planlanan bağlantılar olarak değil, kentlinin yaşam alanı ve kamusal mekân olarak yeniden hayal etmeyi, yeniden tasarlamayı, sokakları kente bir değer olarak kazandırmayı amaçlayan bu rehber meslek insanları için vazgeçilmez bir el kitabı, planlama ve tasarım eğitimi için de son derece faydalı bir kaynak.

   Prof. Dr. Ela Babalık, ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

  Fill 1 caret-right

  Endorsing the GSDG provides a permission slip for organizations, cities, and regions to advance safe, healthy, sustainable, and vibrant streets.