Press Releases June 10, 2021

BASIN BÜLTENİ: NACTO’ya Bağlı Küresel Kentleri Tasarlama Girişimi Küresel Sokak Tasarım Rehberi’nin Türkçe Çevirisini Tanıttı

Dünya çapında 56 şehir tarafından desteklenen ve uluslararası ünlü kentsel tasarım kaynağı Türkçe olarak yayımlandı. Rehber, daha güvenli ve canlı sokaklar yaratmak için gereken araçları yerel liderler ve profesyoneller için daha erişilebilir hale getiriyor. 

(İngilizce basın açıklaması)

15 Haziran 2021
İletişim
: Annah MacKenzie | annah@nacto.org 

 

National Association of City Transportation Officials (Ulusal Kent Ulaşımı Yetkilileri Birliği) bünyesindeki Global Designing Cities Initiative (Küresel Kentleri Tasarlama Girişimi) tarafından hazırlanan Küresel Sokak Tasarımı Rehberi bugün Türkçe olarak yayımlandı. İlk olarak 2016 yılında Bloomberg Philanthropies desteğiyle Island Press tarafından yayımlanan rehberin Türkçe çevirisi Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde gerçekleşti.

Küresel Sokak Tasarımı Rehberi 42 ülkede yer alan 72 şehirden uzmanın katkısıyla bir araya getirildi. Rehber, uluslararası uygulama örnekleri ve teknik detaylar aracılığıyla yayaları, bisikletlileri ve toplu taşımayı önceliklendiren sokak tasarımlarını teşvik etmektedir.

Bu rehberi Türkçe’ye kazandıran Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın “Sağlıklı, sürdürülebilir ve canlı sokaklara erişmek için sokak tasarımını yeniden düşünmek ve birlikte harekete geçmek gerekiyor. Küresel Sokak Tasarımı Rehberi, dünyanın dört bir yanından sunduğu örneklerle uygulamaya yönelik ilham veriyor ve birbirimizden öğrenmenin değerini bir kez daha hatırlatıyor. Yerel yönetimler için yaşam kalitesini artırmaya yönelik yol gösterici bir kaynak…” dedi.

Rehberin kentler için öneminden bahseden GDCI direktörü Skye Duncan ise “Sokaklar şehirlerimizde yer alan henüz işlenmemiş en büyük kaynaklardandır ve sokakları daha çok insana ve işleve hizmet edecek şekilde bugün yeniden tasarlamaya başlayabiliriz. Değişim şehirler için yüzleşmesi zor bir şey olabilir ancak bu rehberde yer alan uygulamalar ve pratik stratejiler ışığında yaratacağımız dayanıklı ve sürdürülebilir sokaklar sayesinde kentlerde yaşayan herkesin sağlığını, güvenliğini ve hayat kalitesini adil bir şekilde iyileştirebiliriz” dedi.

Rehber, yayımlandığı günden itibaren 56 şehir, 48 kurum, iki bölgesel yönetim ve bir ülke tarafından desteklendi ve web sitesi üzerinden 32,000’den fazla kez indirildi. Rehberin desteklenmesi, karışık bürokratik sistemler içerisinde şehirlere ve kurumlara bir “izin kağıdı” sağlayarak, kentsel alanlarda yer alan sokakların nasıl tasarlanması gerektiğine dair yaklaşımlarını değiştirmelerine fırsat sunuyor. Bu sayede ulaşım, planlama, afetle mücadele, çevresel etki, kamusal mekan gibi konuları tartışmaya açarak Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında da yer alan “şehirleri ve insan yerleşimlerini kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir kılmak” maddesini de gündemde tutuyor.

Bloomberg Küresel Yol Güvenliği Girişimi (Bloomberg Global Road Safety Initiative) desteğiyle bir araya getirilen rehber aynı zamanda İspanyolca, Portekizce, İtalyanca ve Mandarin olarak da erişime açıktır.

Küresel Sokak Tasarımı Rehberi’nin Türkçe çevirisine https://gdci.wpengine.com/publication/global-street-design-guide-tr/ adresinden ücretsiz erişebilirsiniz.

###

National Association of City Transportation Officials (NACTO – Ulusal Kent Ulaşımı Yetkilileri Birliği) Hakkında
NACTO; yerel, bölgesel ve ulusal öneme sahip ulaşım sorunları konusunda Kuzey Amerika’da yer alan 89 büyük belediyeyi temsil eden, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kuruluş, ulaşım konusunda büyük belediyeler arasında fikir, bilgi ve en iyi uygulamaların alışverişini kolaylaştırır ve kentlerin yüz yüze olduğu önemli sorunlara karşı ortak bir yaklaşım geliştirilmesini sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için nacto.org sitesini ziyaret edebilir veya Twitter’da @NACTO üzerinden takip edebilirsiniz.

Global Designing Cities Initiative (GDCI – Küresel Kentleri Tasarlama Girişimi) Hakkında
NACTO’nun bir programı olarak 2014 yılında başlatılan Global Designing Cities Initiative, sokakları dönüştürerek güvenli, sürdürülebilir ve sağlıklı şehirler yaratmaya odaklanmaktadır. GDCI yaptığı çalışmalarda farklı ülkelerde başarıya ulaşmış stratejilerin ve uygulamaların toplandığı Küresel Sokak Tasarım Rehberi’nden faydalanmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için globaldesigningcities.org sitesini ziyaret edebilir veya Twitter’da @globalstreets üzerinden takip edebilirsiniz.

For Immediate Release: June 15, 2021

Contact: Annah MacKenzie | annah@nacto.org

The Global Designing Cities Initiative (GDCI), a program of the National Association of City Transportation Officials (NACTO), today released the Turkish translation of the Global Street Design Guide. Originally published by Island Press and released in 2016 by NACTO-GDCI, with funding from Bloomberg Philanthropies, the Guide was translated into Turkish with support from Marmara Municipalities Union.

The Global Street Design Guide was created with the input of experts from 72 cities in 42 countries and offers international case studies and technical details to inform street design that prioritizes pedestrians, cyclists, and transit riders.

“We have to rethink street design and act collectively in order to achieve healthy, sustainable and vibrant streets.” said Tahir Büyükakın, Mayor of Kocaeli and President of Marmara Municipalities Union. “Global Street Design Guide inspires us with different case studies from all around the world and reminds us the importance of learning from each other. This guide is a leading resource for local governments to increase quality of life of their citizens.”

“Streets are one of our largest untapped assets in cities and we have an incredible opportunity to reimagine and redesign these spaces to serve so many more people and functions than they do today,” said Skye Duncan, Director of GDCI. “Change can be hard for cities to face but this guide facilitates that change by offering real-world solutions and practical strategies to support more resilient and sustainable streets that improve health, safety, and quality of life for everyone in a fair and equitable way.”

Since its release, the guide has been endorsed by 57 cities, 48 organizations, two regions, and one country, and it has been downloaded more than 32,000 times from NACTO-GDCI’s website. For city leaders and practitioners, endorsing the guide can serve as a “permission slip,” enabling them to shift their approach to urban street design, and to better align their strategies with global agendas such as the UN’s Sustainable Development Goals, which aim to “make cities and human settlements inclusive, safe, resilient and sustainable” by addressing intersecting issues such as transportation, planning, disaster risk reduction, environmental impact, and public space.

Support for this translation was made possible by the Bloomberg Philanthropies Initiative for Global Road Safety (BIGRS). Translations of the Guide are also available in Spanish, Portuguese, Italian, and Mandarin.

The Turkish translation of the Global Street Design Guide is available as a free download here.

###

About the National Association of City Transportation Officials (NACTO)NACTO is an association of 89 major North American cities and transit agencies formed to exchange transportation ideas, insights, and practices and cooperatively approach national transportation issues. The organization’s mission is to build cities as places for people, with safe, sustainable, accessible, and equitable transportation choices that support a strong economy and vibrant quality of life. To learn more, visit nacto.org or follow us on Twitter at @NACTO.

About the NACTO Global Designing Cities Initiative (GDCI)Launched in 2014 as a program of the National Association of City Transportation Officials (NACTO), the Global Designing Cities Initiative focuses on transforming streets to inspire safe, sustainable, and healthy cities. GDCI’s work is informed by the strategies and international best practices captured in the Global Street Design Guide. To learn more, visit globaldesigningcities.org or follow us on Twitter at @globalstreets.

More Updates

PRESS RELEASE: International leaders shine spotlight on Wellington’s street changes

March 18, 2024

PRESS RELEASE: International leaders shine spotlight on Wellington’s street changes

Global giants Janette Sadik-Khan (Transport Principal, Bloomberg Associates and Chair of Global Designing Cities Initiative),  and Salvador Rueda (Director of Urban Ecology Agency of Barcelona) arrived in New Zealand’s capital to back the sustainable street changes that are putting people at the heart of Wellington’s streets.

Clean Air Project Launched in Accra

February 14, 2024

Clean Air Project Launched in Accra

With the support of the Clean Air Fund, GDCI will help reduce harmful PM2.5 air pollution, focusing on one of the most at risk groups, children.